07.10.2022 | Zprávy


Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, jehož 33. ročník proběhl na výstavišti PVA EXPO PRAHA ve dnech 20. až 24. září, potvrdil mimořádný zájem Čechů o úsporná řešení v domácnostech i o nízkoenergetické stavby. Během pěti dnů jej spolu se souběžným veletrhem nábytku FOR INTERIOR navštívilo téměř 43 tisíc lidí. Událost přinesla kompletní přehled novinek, trendů a produktů ze všech oblastí stavby a rekonstrukce domu. Partnerem veletrhu FOR ARCH je Skupina ČEZ. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD.

Přesně 42 561 lidí se přišlo na letňanské výstaviště seznámit s trendy a novými technologiemi stavebních oborů, které jim představilo 508 vystavovatelů z tuzemska i zahraničí. Expozice nabízely produkty napříč sekcemi stavebních prvků a materiálů, zabezpečení a chytrých domácností, vytápění, dřevostaveb a oboru bazény, sauny & spa. 

„Největšímu zájmu se těšily produkty zaměřené na úspory energií, ať již fotovoltaické systémy, dřevostavby a další nízkoenergetické domy nebo vytápěcí systémy. Návštěvníci veletrhu využili také možnosti bezplatného poradenství s odborníky v poradenských centrech,“ řekla ředitelka veletrhu FOR ARCH Kateřina Maštalířová. Veřejnost se zajímala například o možnosti dotací díky nové etapě programu Nová zelená úsporám na stánku Státního fondu životního prostředí ČR, o nejvhodnější varianty vytápění v Poradenském centru Cechu kamnářů ČR a Poradenském centru Cechu topenářů a instalatérů ČR. Návštěvníci hovořili o svých představách vlastního nízkoenergetického bydlení v Poradenském centru Asociace dodavatelů montovaných domů a využili nabídku konzultací s mnoha dalšími odborníky.

Účastníky veletrhu zajímala také problematika zabezpečení domácností, jíž věnovali organizátoři veletrhu velkou pozornost. Také se zabezpečením radili odborníci, kteří vysvětlovali, jak si svůj bezpečný domov vybudovat. Představily se nejvýznamnější firmy z oboru zabezpečení, jejich nové technologie i osvědčené bezpečnostní systémy – ať již pro bydlení nebo pro firmy či nebytové prostory.

Program pro odborníky i širokou veřejnost

Kromě přehlídky více než pěti set expozic nabídl FOR ARCH v souběhu s veletrhem FOR INTERIOR také bohatý doprovodný program zaměřený jak na odborníky jednotlivých stavebních oborů, tak na širokou veřejnost. Konaly se konference, přednášky i zajímavé workshopy. Proběhla Konference kombinované stavby, Konference BIM, série přednášek o zabezpečení s odborníky Ministerstva vnitra ČR, Policie ČR i Cechu mechanických zámkových systémů ČR. Zajímavá témata přinesly také doprovodné akce Svazu podnikatelů ve stínicí technice, Cechu topenářů a instalatérů ČR, E.ON Energie či Cechu kamnářů nebo Státního fondu životního prostředí ČR a ČEZ. Jak na úspory ve vytápění budov, jak dále s výměnami kotlů nebo jak vybrat nové zdroje tepla v současné situaci, o tom na veletrhu FOR ARCH hovořili odborníci z TZB – info. 

Jako předchozí ročníky, také 33. FOR ARCH rozdával prestižní ocenění GRAND PRIX za nejzajímavější vystavené produkty a TOP EXPO za nejpoutavější expozice. GRAND PRIX v roce 2022 získaly firmy FENIX Trading s.r.o. za domácí bateriové uložiště HES, JAP FUTURE s.r.o. za vchodový systém Liberty model Full, TopolWater, s.r.o. za sestavu ČOV TOPAS a odvodňovacího boxu na kaly a HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. za komínový systém HELUZ SMART. Čestné uznání získaly firmy Wienerberger s.r.o. za Wienerberger Leadax Roov a 2N TELEKOMUNIKACE a.s. za technologii WaveKey. 

V soutěži TOP EXPO byly vyhlášeny nejpůsobivější expozice, které jsou zároveň i vysoce funkční a splňují kritéria pro komunikaci se zákazníkem. Hodnoceny byly všechny expozice veletrhu v kategoriích do 60 m2 a nad 60 m2.  Cenu TOP EXPO za kategorii nad 60 m2 získaly firmy NEMA DŘEVOSTAVBY S.R.O., ROMOTOP spol. s r.o. a PREFA Aluminium produkte s.r.o. Cenu TOP EXPO za kategorii do 60 m2 získala firma UBC s.r.o. 

Příští, 34. ročník stavebního veletrhu FOR ARCH se uskuteční opět na letňanském výstavišti PVA EXPO PRAHA, a to ve dnech 19. až 23. září 2023.

Kompletní informace o veletrhu najdete na webu www.forarch.cz.