03.03.2021 | Praxe

Vnímání stejné podlahy se proměňuje i podle barevnosti stěn a stropu.

Trend v současných interiérech reprezentují světlé podlahy, neboť prostor opticky zvětšují a zvyšují dojem vzdušnosti. Ještě nedávno ale vypadaly preference českého zákazníka zcela opačně – interiérům dominovaly podlahy v tmavých odstínech, jež naopak světlo pohlcují, je-li ho příliš, ale zároveň zajistí, že interiér působí útulněji. Zda vyberete podlahu tmavou, nebo světlou, záleží jen na vás, ale stojí zato volbu promyslet. Těm nerozhodným by se mohla hodit informace, že u dřevěných krytin lze barvu dodatečně změnit. Takovou možnost však nabízejí pouze podlahy dřevěné.

Skutečnost, zda je podlaha světlá či tmavá, znamená v interiéru opravdu mnoho. Co v prostoru zvolený typ způsobí, záleží na rozloze místnosti, na její orientaci na světové strany i na množství světla dopadajícího okny. Obecně platí, že tmavá podlaha dokáže část světla pohltit, což je žádoucí třeba v rozlehlých nebo v prosklených interiérech, místnost zároveň prohřeje a evokuje dojem útulnosti. Oproti tomu světlé materiály na podlaze světlo odrážejí, podtrhují dojem prostoru a čistoty interiéru a rozjasňují ho.

PODLAHU SI MŮŽETE VYBRAT NANEČISTO DÍKY APLIKACI KPPONLINE.CZ

Recepce stejné podlahy se ale proměňuje i podle barevnosti stěn a stropu. Např. kombinace světlé podlahy se světlými bočními stěnami a s tmavou zadní stěnou snižuje hloubku prostoru. Světlá podlaha, stěny i strop maximálně zvýší dojem prostornosti interiéru. Tento „trik“ je oblíbený mj. ve skandinávském stylu. Proti tomu např. kombinace tmavá podlaha – světlé stěny – světlý strop místnost opticky rozšíří. Bude-li strop také tmavý, prostor se tím pocitově sníží. A tak dále. Než si barvu své podlahy vyberete, raději si její působení v konkrétním případě vyzkoušejte. Skvěle k tomu poslouží např. aplikace kpponline.cz. Stačí pořídit fotografii interiéru, zvolit v aplikaci typ podlahové krytiny (dřevěná, laminátová, vinylová apod.) a její design. Postupně poté můžete podobu podlahy měnit a zjistit, jak se s  tím bude proměňovat i celkový dojem, vyzařující z prostoru.

Protáhlý světlý interiér se vlivem barvy dřevěné podlahy Kährs proměnil v opticky menší, teplejší prostor s výrazným kuchyňským ostrůvkem. 

BARVY A SLUNCE

Před volbou materiálu podlahy byste měli vědět, že všechny přírodní krytiny mění postupem času svou barvu. Platí to zejména pro podlahy dřevěné. Ne vždy vítaná změna barevnosti v čase má u nich dva důvody. „Občas se zákazníci diví, že je podlaha mnohem tmavší, než jakou si pořídili, což vzniká tím, že není řádně udržovaná, protože do povrchu jsou zašlapány nečistoty. To ale můžeme snadno napravit,“ vysvětluje Milan Mrkáček, vedoucí regionálního prodeje společnosti Kratochvíl parket profi (KPP), a dodává: „Ani pravidelná údržba ale nezamezí procesu oxidace, k němuž dochází vlivem slunečního záření u každého dřeva. Tato změna se odehrává postupně a velmi pomalu, takže si jí zákazník nevšimne až do okamžiku, kdy např. zvedne kusový koberec…“ V místnostech orientovaných na jih, které navíc mohou mít velké prosklené plochy, probíhá tento proces podstatně rychleji než v místnostech orientovaných na sever, opatřených malými či dobře zastíněnými okny. Avšak i zde tento proces běží. „Oxidaci nelze zabránit žádnou povrchovou úpravou, ani lakovanou, ani olejovanou. Dnes se při výrobě sice používají UV lampami vytvrzené laky, ale znamená to pouze, že původní barvu si zachovává jen lak sám o sobě – nežloutne jako jeho předchůdci. I pod takovým lakem ale dřevo oxiduje,“ upozorňuje odborník z KPP.

TRENDY VE DŘEVĚ: OD TMAVÝCH ODSTÍNŮ PŘES SVĚTLÉ K PŘIROZENÉMU VZHLEDU DŘEVA

Na výrobu podlah se používají různé dřeviny – javor, jasan, buk, ořech, třešeň či dřeviny exotické, nejrozšířenějším však zůstává dub díky své kresbě a rovněž vlivem svých dobrých vlastností, zejména tvrdosti, a také pro vhodnost použití na systémech podlahového topení. „V České republice je přes 90 procent dřevěných podlah právě dubových. Dub si svou oblíbenost drží už řadu let, mění se ale trendy v odstínech. Před lety byly žádané tmavé odstíny podlah, dodejme, že opravdu velmi tmavé. Poté se trend obrátil a do popředí nastoupily tóny světlé, tedy duby bělené, a to až do úplně bílých odstínů. V posledním roce zažíváme návrat k přirozenému vzhledu dřeva, tedy ke středně hnědé. Dubu ve sféře prodeje dřevěných podlah přede dvěma desetiletími konkuroval buk, dnes se ocitl zcela na okraji zájmu. Dalším trendem, jenž zmizel beze stopy, byla před přibližně deseti lety vlna červených dřevěných podlah. Zákazníci žádali dekory třešně nebo exotických dřevin, jako jsou merbau či jatoba.“

To, z jakého dřeva je podlaha vyrobena, platí pro změny barevnosti jako neobyčejně důležité. Např. jatoba má při pokládce červenohnědý až hnědý nádech, postupně se ale vyrýsuje do sytě červené. Přírodní dub má po pokládce světle hnědou barvu, ta však postupně tmavne. Bukové dřevo žloutne. Změny vlivem slunečního záření probíhají u všech dřevin, menší ale u těch, jejichž přirozená barva prošla výraznou změnou. Čím více pigmentu ve dřevě, tím méně zásadní změny odstínu.

PODLAHU MŮŽETE PŘEBARVIT, ALE JEN DŘEVĚNOU

Širší barevnou škálu, z níž můžete vybírat, nabízejí dřevěné podlahy olejované. Pigmentové oleje probarví dřevinu do hloubky několika desetin milimetru pod povrch, při případné renovaci, ale i při běžném provozu nevyhnutelně dochází k jejich odstranění. Proto je nutné dodržovat doporučenou údržbu a olej průběžně doplňovat.

Právě u olejovaných podlah máte dnes jedinečnou možnost v průběhu let barvu krytiny poměrně snadno změnit. „Technologie se vyvíjejí a k dispozici dnes máme podlahářskou chemii, s jejíž pomocí lze u instalované podlahy jednoduše změnit barvu. Navíc i opravdu výrazně, např. z bělené na tmavě hnědou, případně opačně. U podlah lakovaných je tento úkon o něco složitější, protože musíme povrch nejprve zbrousit. Dobré je také vědět, že přebarvování není donekonečna opakovatelný proces, přebrousitelnost vrstvených podlah se pohybuje mezi třemi až čtyřmi cykly během jejich životnosti. A ještě jedno upozornění na závěr: dodatečné změny barvy můžete aplikovat jen u dřevěných podlah, vinyl nebo laminát takové možnosti neskýtají.“

 

Fotogalerie

Podívejte se také na související fotogalerii.