30.09.2019 | Zprávy

Foto: Interiér rondokubistické vily, Petra Hájská, 2018

Rozhovor s architektkou Gabrielou Kaprálovou.

Gabriela Kaprálová je architektka a majitelka pražského ateliéru ASGK, který založila v roce 2006. Ateliér svou činností plynule navazuje na předešlé profesní aktivity své zakladatelky a doposud se podílel na řadě projektů zahrnujících zejména komerční (banky, kanceláře, služby a polyfunkční objekty) a rezidenční výstavbu (rodinné domy, byty). Rozsah činností doplňuje taktéž navrhování a realizace výstav a tvorba autorského interiérového designu od konceptu, přes výrobu po samotnou realizaci. Velký důraz klade na individuální přístup ke každému klientovi tak, aby výsledkem byl úspěšně dokončený investiční záměr, ve kterém se snoubí kvalita s cenou, estetika s užitnou hodnotou a v neposlední řadě ekonomika s ekologií budoucího provozu.

Jaké je vaše zaměření? Můžete nějak definovat styl vaší práce?

V našem ateliéru máme poměrně široký záběr. Zaměřujeme se zejména na rezidenční stavby, ať už jde o novostavby nebo rekonstrukce: kvalitní historické stavby. Pracujeme ale i na individuálních, spíš menších developerských projektech. V našem portfoliu najdete i prémiové interiéry poboček bank a rekonstrukce bankovních domů. Za Palác Rytířská jsme v roce 2009 získali ocenění Grand Prix Obce architektů v kategorii Rekonstrukce. V posledních letech nás čím dál více zajímají veřejně prospěšné stavby a revitalizace veřejného prostoru s přesahem do urbanismu. Kromě toho navrhujeme i interiéry a výstavy, často včetně jejich kompletní realizace. A náš styl? Neřekla bych, že je nějak tvarově nebo materiálově definovaný – spíš jde o přístup ke konkrétní zakázce. Vždycky důkladně analyzujeme místo i zadání klienta. Snažíme se najít co nejlepší řešení, které souzní s místem i přáním klienta. Často pak řešíme rébus, který vypadá na začátku neřešitelně. Baví nás pomáhat se strategií rozvoje sídla nebo budovy, snažíme se využívat jeho maximální potenciál a nalézt přidanou hodnotu konkrétní stavby.

Jaké preferujete materiály? Podle vašich realizací předpokládám, že je to dřevo… Proč?

Proč dřevo? Je to autentický materiál, hezky stárne, hezky voní, hapticky je to také jeden nejpříjemnějších materiálů. Doprovází nás od počátku civilizace a má v sobě ukrytou magii a nesmírnou sílu. Obecně preferuji autentické materiály, zejména ty přírodní. Dřevo miluji. Naopak jsem alergická na jeho napodobeniny. Moje oblíbené materiály jsou, kromě již zmíněného dřeva, kámen, beton, korek, pálený střep, sklo, kov nebo kůže. Ale zajímají mne i recykláty, například z PET láhví nebo z automobilového průmyslu. Obecně novodobé materiály, které dávají smysl a neničí přírodu svým procesem vzniku, jako jsou třeba nano samočistící povrchy, atd. Velmi nás v ASGK si baví v tomto směru rozšiřovat obzory.

Jaká je podle vás ideální podlaha? 
Jak jsem už říkala: moje ideální podlaha je dřevěná, masivní a olejovaná.

Celý rozhovor s architektkou Gabrielou Kaprálovou najdete v časopise DOMO č. 5/2019 (datum vydání 4.9.2019), který si můžete objednat v tištěné verzi ZDE, nebo v elektronické verzi ZDE.