03.04.2024 | Zprávy

Ve hře je řada soukromých interiérů, ale i rekonstrukce kostela, pražská Fantova kavárna, Ateliér tvorby v Národní galerii nebo velké množství restaurací a obchodů, stejně jako zajímavých kanceláří.

Foto: Byt v Karlíně, kategorie Soukromý interiér – rekonstrukce. Autor Ing. Petr Jančálek, foto H. Zima

Do devátého ročníku ocenění Interiér roku je přihlášeno 233 výjimečných projektů z České i Slovenské republiky, což je nejvíc v devítileté historii ocenění. Na rozdíl od jiných architektonických ocenění a soutěží musely být všechny dokončeny v roce 2023. 

„Úroveň českých a slovenských interiérů sledujeme vždy za daný rok, abychom tak mohli být jasným inspiračním zdrojem pro laickou i odbornou veřejnost a přehledně mapovali vývoj i trendy. Od prvního ročníku Interiéru roku do něj bylo přihlášeno 1 640 výjimečných projektů, které jsou všechny k nahlédnutí na našich stránkách.“ říká zakladatel a ředitel soutěže Petr Tschakert.

Mezi přihlášenými je největší počet soukromých interiérů, a to sto dvacet sedm. Z veřejných interiérů zaujme například Fantova kavárna pražského Hlavního nádraží, Ateliér tvorby a Laboratoř asociativního snění v pražské Národní galerii nebo rekonstrukce Červeného kostela v Olomouci, případně rekonstrukce Císařských lázní v Karlových Varech. Silně zastoupena je i kategorie kanceláří, hubů a coworkingových center, které přes mnohé predikce v „postocovidové době“ nevymizely. Naopak, autoři o nich začali přemýšlet v novém kontextu a často výrazně kreativněji.

O vítězích rozhodne osmnáctičlenná mezinárodní porota vedená emeritním rektorem pražské VŠUP prof. akad. arch. Jiřím Pelclem dr. h. c.

Foto: Byt z bazénu v Bratislavě, kategorie Soukromý interiér – rekonstrukce. Autor Andrej Olah, Filip Marčák, Alexandra Májska, Grau Architects, foto Matej Hakár

Výsledky soutěže Interiér roku za období 2023 budou oznámeny jako vrcholný bod mezinárodního kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum, a to v úterý 14. 5. 2024 v pražském Centru současného umění DOX. Living forum je jakýsi celodenní festival interiérového designu, a kromě českých architektů a designérů přispěje svými přednáškami také řada významných zahraničních hostů.

Záštitu osmému ročníku soutěže poskytla předsedkyně Poslanecké sněmovny ČR, Senát Parlamentu ČR, Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Magistrát hl. m. Prahy a starosta městské části Praha 7.

Pozn.: Přiložené fotografie projektů přihlášených do soutěže Interiér roku 2023 byly vybrány zcela nahodile a nevyjadřují jakékoliv preference odborné poroty ani pořadatele.

Fotogalerie

Podívejte se také na související fotogalerii.