11.03.2022 | Zprávy

Postaví na nich 2 tisíce nových bytů 

Největší český rezidenční stavitel Central Group vloni v metropoli získal do vlastnictví dalších více než 100 tisíc metrů čtverečních nových pozemků v hodnotě přes 2,5 miliardy Kč. Hlavní velkou akvizicí byl nákup brownfieldů v Praze 3 na Jarově a u parku Stromovka v Praze 6 - Bubenči. Pozemky investor koupil celkem ve čtyřech pražských lokalitách. Kromě Jarova a Bubenče také v Hloubětíně a ve Vysočanech v Praze 9. V příštích letech na nich postaví přes 2 tisíce nových bytů.

Foto: Vizualizace projektu v Praze 6 - Bubenči u Stromovky, který nabídne více než 500 nových bytů. Autoři: J+W and Associated s.r.o. 
  
Většina prostředků, které společnost v loňském roce vyčlenila na investice do nových pozemků, směřovala na nákup dvou brownfieldů v Praze 3 na Jarově. První část o velikosti téměř 15 tisíc metrů čtverečních Central Group získal již v červnu. Dokoupením sousedního areálu mezi ulicemi Květinková a Na Jarově nyní plochu zvětšil na dvojnásobek.
  
„Scelení obou částí nám umožní vytvořit komplexní urbanistický návrh celého území, kde kromě bydlení a prostor pro obchody, služby a jinou občanskou vybavenost bude i dostatek zeleně pro trávení volného času. Jde již o naši třetí velkou lokalitu na Praze 3, ve které bychom rádi nabídli kvalitní a dostupné bydlení a doplnili tím naše další nedaleké projekty - Parkovou čtvrť, která nabízí nadstandardní bydlení a Centrum Nového Žižkova, kde máme v plánu nabídnout i nájemní bydlení,“ říká k letošní největší akvizici zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský. 
  
Cenově dostupné byty v Praze 3 na Jarově

Původní výrobně-skladový areál na Jarově nahradí nová městská čtvrť s více než 1.000 byty a prostory pro obchody, služby, restaurace a kavárny. Lokalita se nachází přímo u zastávky autobusu a v docházkové vzdálenosti na tramvaj. Central Group tu postaví novou mateřskou školu. Přímo přes ulici se do budoucna plánuje nová základní škola. Projekt počítá také s velkým veřejným prostorem plným zeleně. V docházkové vzdálenosti se pak nachází Malešický les s naučnou stezkou.
  
 
  
Foto: Původní koncepční hmotová studie využití území na Jarově – vizualizace Jakub Cigler Architekti  

Více než 500 nadstandardních bytů u Stromovky v Praze 6

Největší akvizicí z hlediska velikosti pozemku byl nákup brownfieldu o rozloze 57 tisíc metrů čtverečních v Praze 6 - Bubenči. Bývalé papírny zde v budoucnu nahradí bytové domy se zhruba 500 byty, které nabídnou výjimečné bydlení přímo u pražské Stromovky a Vltavy. „Nabídneme tu unikátní bydlení v těsné blízkosti největšího pražského parku Stromovka a s výhledem na řeku. Jedná se o skvělou lokalitu, která je ideální především pro rodinné bydlení. Jsem si jistý, že o projekt bude obrovský zájem. Bubeneč, jako diplomatická čtvrť v Praze 6, je skvělou adresou,“ popisuje novou akvizici Kunovský.
  
Projekt se nachází u Císařského ostrova, největšího pražského ostrova, a sousedí se západní částí Stromovky, která je jedním z nejvýznamnějších parků v Praze. Od lokality se dá snadno napojit na cyklostezku podél řeky, která na protějším břehu vede kolem pražské zoo. Bubeneč nabízí také mnoho mateřských a základních škol, Central Group je navíc připraven v rámci projektu pro Městskou část Praha 6 vyčlenit část pozemku pro novou základní školu a velké sportoviště.
  

  
Foto: Vizualizace rezidenčního projektu u Stromovky v Praze 6. Autoři: J+W and Associated s.r.o. 

Central Group rozšiřuje působení na Praze 9

Plochy pro několik stovek nových bytů koupila společnost také v Praze 9. Nedaleko metra B Hloubětín chce Central Group na získaném pozemku vystavět projekt, který nabídne více než 150 bytů. Investor počítá i s parkovými úpravami okolí domů. Součástí dvou nových objektů o výšce 4 a 10 pater budou komerční prostory, ve kterých bude cca 500 metrů čtverečních vyhrazeno pro lékařské ordinace, které v místě nyní sídlí. Tyto prostory budou k dispozici pro Městskou část Praha 14. Počítá se i s další vybaveností včetně restaurace.

  

Foto: Koncepční hmotová studie využití území v Hloubětíně v blízkosti metra B. Zdroj: CENTRAL GROUP 
  
Část velkého areálu vloni společnost získala také ve Vysočanech v krátké docházkové vzdálenosti od stanice metra B Kolbenova. Na místě současného výrobně-obchodního objektu ČKD tu v budoucnu může vzniknout projekt s několika stovkami bytů. Těsně před dokončením je navíc další akvizice s plánovanou výstavbou dalších 200 bytů u metra B Vysočanská.
  
Praha 9 je nejrychleji se rozvíjející část metropole. Central Group tu minulý rok na podzim zahájil prodej nových bytů v Tesle Hloubětín. Spolu s Parkovou čtvrtí jde o dva největší projekty developera spuštěné v roce 2021. „O oba tyto projekty je obrovský zájem. Teslu Hloubětín jsme začali prodávat na začátku listopadu a už během prvních dvou týdnů jsme měli prodanou více než polovinu bytů z první etapy, proto jsme hned vzápětí dali do prodeje dalších 100 bytů. U Parkové čtvrti na Praze 3 je zájem podobně velký. Ukazuje nám to, že lidé oceňují naše koncepty celých nových čtvrtí, kde kromě bydlení myslíme i na občanskou vybavenost a veřejný prostor s dostatkem zeleně,“ doplňuje Kunovský.

Central Group má připraveny další 2,5 miliardy na akvizice

Stejně jako u ostatních průmyslových areálů ve svém vlastnictví bude Central Group do doby, než bude možné zahájit výstavbu, prostory pronajímat za zvýhodněné ceny. Po celé Praze nyní vlastní více než 1,5 milionu metrů čtverečních pozemků a brownfieldů pro více než 30 tisíc bytů, o dalších pozemcích pro rezidenční výstavbu jedná a další investiční příležitosti stále aktivně hledá.
  
„Všechny vydělané peníze vracíme zpátky do dalšího rozvoje Central Group a pro tento rok máme na akvizice připraveny další 2,5 miliardy. Pozemky a komerční areály jsme schopni vykoupit rychle a s okamžitou platbou ceny hned při podpisu kupní smlouvy,“ zdůraznil Kunovský.