25.03.2021 | Praxe

Dřevěné podlahy jsou materiál, který se navzdory řadě nových podlahovin stále těší velké oblibě mezi zákazníky i architekty. Aktuální trendy v bydlení navíc potvrzují vzrůstající oblibu přírodního dřeva i v nových, moderních projektech. Dřevěná podlaha vnese do každého interiéru zcela jedinečnou atmosféru, hřejivý pocit luxusu. Luxusu v pravém slova smyslu, tedy harmonii a energii přírodního materiálu, vysokého komfortu na dotek a došlap, krásu přírodní kresby dřeva.

Dřevěná podlaha současně znamená i dobrou investici. Investici do zdraví obyvatel, ale i do nákladů spojených s provozem daného interiéru. Při správné volbě dřeviny a její konečné úpravy vydrží dřevěná podlaha řadu let. Pokud dojde k běžnému povrchovému poškození, oprava zůstává relativně snadnou záležitostí. Dřevěné podlahy navíc velmi výrazně izolují hluk v místnosti a pomáhají udržovat teplo. Hodí se pro alergiky (nepřitahují alergeny, tedy prach nebo roztoče), dobře se udržují v čistotě.

Dnes na trhu najdeme širokou škálu dřevin, barev a dekorů. Při výběru musíme zvážit nejen vzhled, ale i zatížení, jemuž bude podlaha vystavena. Ohledně struktury si zákazník může vybírat z podlahy masivní nebo vícevrstvé. Masivní podlahy patří mezi nejdražší a nejluxusnější variantu, mají prokazatelně nejdelší životnost. Lamely se vyrábějí z jednoho kusu dřeva, tudíž maximálně vynikne jeho kresba a struktura. Protože ale jde o jeden kus dřeva, jeví se lamela více náchylná k rozměrovým změnám.

V současnosti nejrozšířenější variantu dřevěných podlah reprezentují podlahy vícevrstvé. Lamely se skládají z několika vrstev dřeva, obvykle se kombinují různé dřeviny. Podlaha je díky použitému výrobnímu postupu odolnější vůči okolním vlivům a současně cenově dostupnější. Struktura a kresba dřeva zůstávají zachované, je potlačena jeho nestabilita a rozměrové změny. Obecně platí, že čím více vrstev podlaha má, tím se stává kvalitnější. Preferované třívrstvé podlahy mají první nášlapnou vrstvu z vybraného dřeva, prostřední nosná vrstva je ze smrkové laťovky a spodní vrstvu tvoří protitah ze smrkového nebo březového dřeva.

DŮLEŽITÁ JE SPRÁVNÁ VOLBA POVRCHU
Pro zachování dlouhé životnosti dřevěné podlahy znamená mnoho nejen volba správného typu podlahy, ale i její pokládka, povrchová úprava a následující péče. Pokud zákazník váhá, zda lakovaný povrch, nebo povrch ošetřený olejem či voskem, musí zhodnotit, jak bude k podlaze přistupovat. Pokud hledá bezúdržbový materiál, o který není potřeba se speciálně starat, hodí se zvolit povrch lakovaný. Lakované podlahy není potřeba udržovat regeneračními oleji či emulzemi. Pokud ale takový povrch poškrábeme nebo jinak poškodíme, musíme přebrousit celou místnost, abychom mohli podlahu znovu nalakovat. Oproti tomu olejované podlahy vyžadují čas od času dávku péče v podobně olejování, avšak jakýkoliv defekt lze lokálně opravit a znovu přeolejovat.

… A POKLÁDKY
Způsob pokládky záleží samozřejmě na podkladu a také na vkusu každého zákazníka – plovoucí způsob pokládky dovoluje podlahu znovu rozebrat a případně snadno vyměnit poškozený kus. Oproti tomu přilepení dřevěné podlahy zajišťuje hlukový komfort (podlahy jsou tišší) a větší stabilitu. Výměna přilepeného kusu už ale vyžaduje větší zručnost nebo zásah odborníka. Pro podlahové topení ale vždy doporučujeme dřevěnou podlahu přilepit – jednak kvůli stabilitě při změně teplot a jednak pro lepší přenos tepla a menší tepelný odpor.

PODLAHOVÉ VYTÁPĚNÍ NENÍ U DŘEVĚNÝCH PODLAH PROBLÉM, ALE ....
Dřevěné podlahy představují pro podlahové topení kontroverzně chápané téma. Mnohem lepší volbou jsou vrstvené dřevěné podlahy, neboť se projevují jako stabilnější a rozměrově stálejší. Skutečně masivní podlahy se vyrábějí v tloušťkách kolem 20 mm a při rozdílných rozměrových změnách dřeva v závislosti na směru vláken se v kombinaci s podlahovým topením stává z podlahy tvarově nestabilní povrch (nemluvě o vyšším tepelném odporu než u vrstvených podlah). Jak už ale padlo výše, třívrstvé dřevěné podlahy s podlahovým vytápěním dobře fungují, jen se musí dodržet podmínky pro pokládku a správné teploty topného média.

BEZ SPRÁVNÉ ÚDRŽBY TO JDE I NEJDE. ZÁLEŽÍ, JAK CHCETE, ABY PODLAHA VYPADALA
Pravidelná péče o dřevěnou podlahu probíhá relativně snadno – vysátí prachu nebo nečistot. Někomu to stačí. Jak ale správně pečovat o dřevěnou podlahu dlouhodobě, aby vydržela co nejdéle? Jak vypadá náročná péče o podlahu lakovanou a ošetřenou olejem? Údržba dřevěných podlah je jednoduchá, potřebuje ale zodpovědně volit úklidové prostředky. Lakovanou podlahu stačí standardně vytírat prostředky pro ni určenou, olejovaná si však kromě této údržby žádá, abychom ji jednou za rok až dva intenzivně vyčistili a přeolejovali.

www.asko-as.cz

Celý článek si můžete přečíst v časopise DOMO č. 2/2021, který je k dispozici i v online verzi a zdarma ZDE. Pokud se Vám náš časopis líbí, objednat si jej v tištěné verzi můžete ZDE. Příjemné čtení Vám přeje redakce DOMO.