12.05.2020 | TIPY

Kvalitní terasy nebo zahradní dřevěný nábytek jsou nejčastěji vyrobeny z tropických dřev jako je teak, bangkirai a podobně. Stále častěji také z vysoce kvalitního a dostupného domácího akátu. Akátové nebo teakové dřevo má 3x až 5x vyšší životnost než nábytek vyrobený z měkkého listnatého nebo jehličnatého dřeva.

S vlastnostmi uvedených dřev úzce souvisí i jejich povrchová úprava vhodnými nátěrovými hmotami. Vlastní povrchová úprava terasy nebo i dřevěného zahradního nábytku plní dvě funkce. Ochranu před povětrnostními vlivy, které poškozují dřevo a estetickou funkci, která spočívá ve zkrášlení dřeva a získání líbivého a na omak příjemného povrchu.  

Nesmíme ale také zapomínat, že terasy a zahradní nábytek jsou kategorie nestabilní nebo polo stabilní konstrukce. To znamená, že jsou zde různé mezery, kam zatéká voda, která může způsobit rozmáčení dřeva a při volbě nevhodné nátěrové hmoty její loupání. Proto je vhodné volit k povrchové úpravě takové nátěrové hmoty, které nevytváří povrch. Jednou z možností jsou oleje pro venkovní použití.

Značka SOKRATES® je specialistou na povrchové úpravy dřeva a má se dřevem zkušenosti již 25 let. Pokud chcete získat dokonalý, ale stále dřevěný povrch, na omak příjemný s voňavým dřevem, potom použijte SOKRATES® „Olej pro venkovní použití“. Působí impregnačně, je silně odpudivý pro vodu, chrání dřevo před ultrafialovým zářením, vytváří hedvábně lesklý povrch a neobsahuje žádné aromáty a činidla. Získáte tak excelentní povrch.

Odstín označený jako natural je v přírodním hnědém odstínu a je určený přednostně pro exteriér. Hnědé zbarvení zde působí jako UV filtr. Bezbarvý olej neobsahuje žádný UV filtr, a proto je určen pro použití do interiéru, nebo chráněného exteriéru. Nepřítomnost UV filtru je příčinou hnědnutí dřeva na přímém slunci. Nezapomeňte provést vždy minimálně dvě aplikace (v případě předpokládaného vysokého zatížení naneste i 3 vrstvy oleje). Před samotnou aplikací připravte podklad tak, že dřevo zbavíte nečistot, odmastíte a přebrousíte brusným papírem č. 120 - 180. Olej aplikujte v přiměřené vrstvě, nejlépe měkkým štětcem s postupným stanováním nevsáklé vrstvy. Ošetřenou plochu podle teploty a vlhkosti vzduchu musíte v časovém rozmezí 10 – 20 minut suchým hadrem, který nepouští chloupky, dosucha vytřít a dokonale rozleštit. 

Na povrchu zaschlý nevsáklý olej způsobí lesklé, obtížně zpracovatelné plochy, které budou medovitě lepkavé. Dbejte proto pří práci pokynů výrobce a dodržujte pracovní postup. Podle využívání zahradního nábytku musíte průběžně opakovat aplikaci teakového oleje, nebo povrch udržovat pomocí Udržovacího a čistícího oleje. Při aplikaci oleje dokonale větrejte a dodržujte základní hygienická pravidla. Nikdy nezapomeňte, že textiliím, které jste použili k pulírování povrchu a které jsou oleji znečištěné, hrozí samovznícení. Proto je ukládejte do nádob s vodou.

www.barvy-sokrates.eu