29.05.2019 | Realizace

DŮM U PARKU

V roce 1887 vyrostl v Olomouci reprezentativní palácový dům s restaurací, který vznikl podle návrhu věhlasného projektanta Franze Langera. Po více než 130 letech DŮM U PARKU stále žije a reprezentuje své město.

V dnešní citlivě zrekonstruované podobě se stává DŮM U PARKU multifunkčním prostorem, který nabízí moderní kancelářské a nebytové podkrovní prostory k pronájmu i společenský sál s veškerým vybavením a seminární místností. Všechny nabízené služby se navzájem doplňují a vytváří tak synergický efekt, který zaručuje nekomplikovanost a pohodlí. Díky výhodné poloze objektu se podnikání či společenské akce odehrávají přímo v centru městského dění. Navíc v neobyčejném prostředí a s výhledem do zeleně Čechových sadů.

PROMĚNY DOMU

Budova DOMU U PARKU byla postavena v 80. letech 19. století. Již po deseti letech po kolaudaci došlo k významnému rozšíření zadní části budovy, a to o dvorní křídlo s reprezentativním společenským a divadelním sálem. Vznikl tak třípodlažní palác s restaurací, sálem a zahradou.

Roku 1908 získal DŮM U PARKU přízvisko ‚Dělnický dům‘, neboť jej hojně využívaly československé dělnické jednoty ke svým aktivitám. Po druhé světové válce se DŮM U PARKU stal zejména administrativní budovou a roku 1958 byl prohlášen za památkově chráněnou stavbu. Roku 2011 se budovy ujala společnost DŮM U PARKU, s.r.o., která ji odkoupila od odborových svazů a v následujících letech citlivě zrekonstruovala.

HISTORIE S MODERNÍM NÁDECHEM

Díky rozdělení do tří navazujících částí se budova stala multifunkčním prostorem, který dosahuje synergického efektu nejen v poskytovaných službách. V hlavní budově se nachází několik moderně vybavených komerčních i kancelářských prostor. Všechny jsou přizpůsobeny k maximální spokojenosti klientů. Dvorní část budovy je ideální pro společenské akce, po dokončení rekonstrukce zahrnuje i společenský sál s šatnou, barem a seminární místností. Prostory v prvním podlaží získaly díky vkusné renovaci elegantní a moderní nádech. Společenský sál, který se nachází ve druhém podlaží, je díky zrenovované štukové výzdobě perlou celého objektu.

MOKRÝ PROVOZ

V rámci zevrubné rekonstrukce DOMU U PARKU zvolili projektanti výrobky stavební chemie MAPEI. Podlaha a stěny byly ošetřeny penetračním nátěrem Primer G. Do prostorů mokrého provozu byla použita dvousložková pružná cementová hydroizolační stěrka Mapelastic. Používá se k vodotěsné ochraně konstrukcí vystavených nebezpečí vzniku trhlin, je také vhodný pro ošetření povrchů, které jsou v trvalém kontaktu s vodou. Do stěrky Mapelastic byla použita pružná bandáž Mapeband. Jedná se o polyesterový pogumovaný pás k utěsnění spár v přechodové oblasti stěna/podlaha mezi vodorovnými a svislými konstrukcemi.

OBKLADY VŠECH VELIKOSTÍ

Pro lepení obkladů a dlažeb menších formátů byla použita cementová lepidla se sníženým vertikálním skluzem Kerabond T a Adesilex P9. Jsou vhodná pro lepení keramických obkladů a dlažeb střední velikosti a mozaik v interiérech i exteriérech. Větší formáty dlažeb byly lepeny cementovým lepidlem Keraflex. Je s ním možné lepit všechny typy obkladů a dlažeb z keramiky a přírodního kamene (pokud je stabilní vůči vlhkosti) a všech typů keramických mozaik v interiérech i exteriérech, na stěny z tradičních materiálů s cementovou omítkou, cementové potěry, anhydridové potěry a sádrové stěny, je určen pro pokládku podlah vystavených silnému namáhání. V mokrých provozech byla použita také spárovací protiplísňová hmota Ultracolor Plus s technologiemi BioBlock® a DropEffect®. Jedná se o rychle tvrdnoucí maltu s výjimečnými vlastnostmi pro výplň spár šířky od 2 do 20 mm, s rychlým vysycháním, bez tvorby výkvětů a s vodoodpudivou technologií. Je ideální pro výplň spár venkovních fasád, balkonů, teras, bazénů s chemicky neupravenou vodou, koupelen a kuchyní, dále je určen zejména pro spárování podlah v supermarketech, motorestech, restauracích, letištích a prostorách přístupných veřejnosti. Obklady a dlažby byly spárovány hmotou Keracolor FF, která je modifikovaná polymerem, vodoodpudivá s technologií DropEffect®, pro výplň spár do šířky 6 mm.

PODLAHA V SÁLE

Pro vyrovnání podlahy ve společenském sále byla použita samonivelační stěrka Planolit 315. Je vhodná pro vyhlazování a vyrovnávání betonových potěrů z cementových, anhydridových nebo magnezitových potěrů, stávajících dlažeb z keramiky nebo přírodního kamene. Doporučuje se použít v místnostech zatížených kolečkovými židlemi a na vytápěné podklady. Ve společenském sále bylo dále použito speciální hydraulické pojivo Topcem pro zhotovení potěru s rychlým průběhem vysychání (4 dny). Hojně se využívá pro realizaci podlah v projektech, kde je požadováno rychlé vysychání s následnou pokládkou v krátkém časovém intervalu. Je určeno pro interiér i exteriér.

Díky elegantnímu návrhu, preciznímu provedení i volbě kvalitních materiálů vznikl v Olomouci unikátní multifunkční prostor. Ať už hledáte místo pro své podnikání, či pro pořádání stylových společenských akcí, od svateb po firemní večírky, DŮM U PARKU je tou správnou volbou.

www.mapei.cz 

 

Zdroj: časopis SPEKTRA 2/2019, datum vydání: 3.5. 2019

Fotogalerie

Podívejte se také na související fotogalerii.