30.11.2022 | Praxe

Schodiště u patrových rodinných domů případně mezonetových bytů tvoří obvykle s podlahou jeden vizuální celek. Majitel domu tedy řeší nutně otázku, jak bude schodišťový systém vypadat a z čeho bude vyroben. Mluvíme ovšem o finální povrchové úpravě, čili de facto o nášlapné vrstvě a nikoliv o nosné části schodiště. Ta bývá nejčastěji z betonu, prefabrikovaného systému, dřeva nebo ji tvoří ocelová konstrukce doplněná nosnými prvky apod. Jakou tedy zvolit finální nášlapnou vrstvu a proč? 

Výhody a nevýhody nejpoužívanějších materiálů

Většina interiérových prvků včetně schodiště podléhá vkusu a prioritám majitele, a samozřejmě i velikosti jeho peněženky. Nicméně vždy je dobré vědět, co který systém obnáší. Často skloňovaným materiálem nášlapné vrstvy schodiště je masivní dřevo. Dobře vypadá, je to přírodní materiál a působí solidním dojmem. Jenže, kromě vyšší ceny má tu nevýhodu, že se snadno poškrábe, po čase změní barvu, některé dřevo má tendenci praskat, a hlavně je zapotřebí o něj pravidelně pečovat. Druhou alternativou je dekorativní laminát, nanesený na nosnou HDF desku, která se celoplošně přilepí na konstrukci schodiště – například na již zmíněný beton. Laminát je poměrně tvrdý materiál, což znamená, že je odolnější vůči poškrábání. Jeho hlavní a současně nejdůležitější výhodou je bezúdržbovost. Kromě toho je tvarově i barevně stabilní, nepraská a snadno se ošetřuje. A pak je tu třetí varianta – vinyl. Vinylová nášlapná vrstva schodišťového systému je také bezúdržbová, pocitově je ovšem teplejší a měkčí. To ale také znamená, že je o něco více náchylná k poškrábání než laminátová, i když tuto vlastnost ovlivňuje kvalita vinylu, která souvisí s jádrem vinylové vrstvy a jejím povrchem. Tradičním dodavatelem obou schodišťových systémů, to znamená „laminátu“ i „vinylu“, je česká firma TOPSTEP. Největší výhodou vinylové varianty schodišťového systému je nepřeberné množství dekorů a barev. Navíc, a to je hodně důležité, majitel domu si může vybrat zcela identický dekor a barvu schodišťových prvků jako je podlaha. Vše pak bude působit jednotně a harmonicky jako jeden celek. Laminátové povrchy TOPSTEP nabízí v 16 dekorech.  

Bezpečné schody co nekloužou  

Pokud si investor vybere mezi laminátovou a vinylovou nášlapnou vrstvou, potřebuje hlavně pevný nosný podklad. Firma TOPSTEP se postará o zbytek. V obou případech tvoří základ kvalitní HDF deska, na kterou se lze spolehnout jak v otázce tvarové stability, tak pevnosti a odolnosti vůči bobtnání. Schodišťový systém TOPSTEP je bezpečný díky pevnému přesahu („hrana nosu“), který může být ještě zpevněn hliníkovou lištou, do které lze schovat instalaci praktického osvětlení. Profily se vyrábí vždy z jednoho kusu, což působí velmi kompaktním a ničím nenarušeným dojmem. TOPSTEP dodává i další příslušenství. Například bočnice schodu (kaskádové či průběžné) ve stejném dekoru, anebo zábradlí. Jak u lamina, tak u vinylu, povrch schodiště neklouže a vyhovuje proto bez problému i domácím mazlíčkům. Protože se nášlapná vrstva schodů lepí celoplošně na expanzní pěnu, jsou i parametry kročejového útlumu ve srovnání s laminátovou podlahou výrazně lepší, v případě vinylu, díky měkčímu povrchu, ještě o malinko lepší. Schodišťový systém TOPSTEP lze použít jak na přímé, tak i na točité schody.

Další informace naleznete na www.topstep.cz