27.08.2020 | TIPY

Velkoformátové obklady existují relativně dlouhou dobu, ale teprve v posledních několika letech se staly výrazně oblíbenými. Ve srovnání s instalacemi standardních dlaždic představují ty velkoformátové novou výzvu nejen pro architekty, ale především pro samotné podlaháře a obkladače. Při instalaci velkoformátové dlaždice je totiž nutné dodržovat určité postupy a metody, aby dlaždice nepraskla a dobře se přichytila k podkladu.

Foto: Varana MOD 3 MARENGO 2

VELKOFORMÁTOVÉ OBKLADY A DLAŽBA SÉRIE XL SIZE 240x120 / 120x120
Obliba velkých formátů je dána především dvěma zásadními výhodami, které nám mohou poskytnout. V první řade jde o prostor. Pouze na dlaždicích větších rozměrů totiž může skutečně vyniknout krása přírodních struktur dřeva, kamene, betonu či mramoru, které z hlediska designu stále patří mezi ty nejžádanější. Zároveň najdou své uplatnění v prostoru jakékoliv velikosti. Velkoformátové dlaždice vždy tvoří dominantní prvek interiéru, který přitahuje pozornost a dodává místu noblesní vzhled. V menších koupelnách navíc prostor opticky sjednotí a zvětší, jsou tedy mnohem lepší volbou než malé kachličky.

Druhou neméně zásadní výhodou je jejich neocenitelná praktičnost. Nejen že se svým vzhledem dokonale vyrovnají pravým přírodním materiálům, avšak bez rizika ztráty životnosti, jako tomu může být například u dřeva, nebo náročnosti a složitosti čištění jako v případě přírodního mramoru. Ale vzhledem k jejich velikosti vzniká v prostoru i poměrně málo spár, ve kterých by se mohly usazovat nečistoty, tudíž se velmi snadno udržují. Vysoká bývá u velkoformátových obkladů a dlažeb též odolnost. I díky tomu se skvěle hodí také do namáhaných komerčních prostor.

Foto: woodlife_r90_3

SÉRIE VELKOFORMÁTOVÝCH OBKLADŮ A DLAŽEB WOODLIFE & SETTE CENT O 30x90 / 60x60
Milovníky dřeva i originální mozaiky jistě zaujme série WOODLIFE & SETTECENTO, která má „lapovaný“ povrch. Tato technika se používá k zušlechtění povrchu dlaždic jemným nepravidelným odleštěním. Na dlaždicích díky tomu vzniká efektní kontrast lesku a matu, který zvýrazňuje vrchní reliéf nebo tištěnou strukturu.

VELKOFORMÁTOVÉ OBKLADY A DLAŽBA S KAMENNOU TEXTUROU ŘADY VARANA II 22,2x90 / 45x90
Nabídka rozměrů je rozmanitá a stejně tak široká je i škála barevných designů, ze kterých lze vybírat. Luxusní imitaci přírodního mramoru a skutečně velké rozměry obkladu 240x120 a dlažby 120x120 nabízí například série XL SIZE. Nádhernou kamennou texturu a reliéfní povrch pak oceníte třeba u obkladů a dlažeb řady VARANA II od uznávaného španělského výrobce Gayafores.

www.sapho.cz 

Foto: VARANA SALON 2