02.09.2019 | TIPY

Ze západu se k nám valí vlna ekologických podlah, jejímž základem jsou přírodní minerály.

V Česku lze v brzké době očekávat rolling stones. Malá písmena ve slovech jsou na místě, protože k nám nemíří britská rocková legenda, ale vlna „kamenných“ ekologických podlah SPC Arbiton. Jejich jádro tvoří minerály (stone polymer composit), tedy materiály vytvořené samou přírodou. Na západ od našich hranic už SPC krytiny vzhledem ke svým ekologickým benefitům svůj boom zažívají. I když se novince zatím u nás říká nová generace vinylů, plastů je v ní pomálu. Navíc se jedná o nové panenské plasty, kdy výrobce využívá tzv. virgin vinyly, jejichž nezávadné složení má přísně pod kontrolou, na rozdíl od recyklátů. Všechny kolekce podlah SPC Arbiton jsou proto bez ftalátů a škodlivých změkčovadel a disponují prestižním francouzským certifikátem o zdravotní nezávadnosti Émissions dans l’air intérieur A+. Novou generaci podlah s minerálním jádrem a s dekory s reálnou strukturou dřeva či kamene k nám začala dovážet společnost Kratochvíl parket profi. 

Podlahy SPC Arbiton jsou 100% voděodolné, takže lze propojit podlahu v kuchyni s obývacím pokojem v duchu trendu otevřených interiérů a třeba ji protáhnout až do koupelny. Kolekce Amaron a Liberal jsou dostupné i v populárních XXL formátech a výrobce dodává i originální obvodové lišty v příslušném dekoru pro dokonalé sladění.

SPC podlahy Arbiton s minerálním jádrem jsou na pomezí mezi vinylem a keramikou.

Minerální jádro je inovativní směsí minerálů a moderních polymerů, které zaručují maximální odolnost a rozměrovou a tvarovou stabilitu podlah SPC Arbiton. Ty se tak svými vlastnostmi pohybují na pomezí mezi vinyly a keramickou dlažbou. Krytiny SPC Arbiton jsou oproti vinylovým podlahám tvrdší, pevnější a méně náročné na kvalitu podkladu, přitom jsou příjemné na dotek. „Nenáročnost na kvalitu podkladu je jedním z benefitů podlah SPC Arbiton. Díky minerálnímu jádru nejsou tyto podlahy tak choulostivé a na rozdíl od klasických vinylů neprokreslí každou prasklinku či dolík v podkladu, zvládnou i vyšší zbytkovou vlhkost, takže je lze položit dříve. Vyšší tvarová stabilita než u vinylů zase eliminuje riziko vytváření spár,“ chválí novinku Milan Mrkáček, vedoucí regionálního prodeje společnosti Kratochvíl parket profi. Navzdory malé tloušťce jednotlivých lamel jsou zámkové spoje 2x pevnější ve srovnání s vinylovými podlahami. Kolekce Amaron je na krátké straně lamel opatřena i zámkem páté generace 5G, který umožňuje praktické zaklapávání lamel zvrchu, což velmi urychluje pokládku a podlahář ji zvládne sám. Krytinu SPC Arbiton lze pokládat v jednom kuse až do plochy 200 m2 (u zámkových vinylů se maxima pohybují do 150 m2). Odolné SPC podlahy Arbiton jsou vhodné i do komerčně zatěžovaných prostor, jakou jsou restaurace či hotelové haly (zátěžová třída 42).

Ekologická podlaha v mnoha směrech: Bez emisí, s nižší spotřebou energií a recyklovatelná.

Krytiny SPC Arbiton jsou ekologickou podlahou v mnoha směrech: Použité přírodní minerály jsou v souladu s trendem snižování emisí u podlahových krytin, protože mají nulové emise. Velmi nízký tepelný odpor SPC podlah Arbiton znamená zase efektivnější využití podlahového vytápění, čímž klesá spotřeba energií. A na konci svého životného cyklu je podlaha SPC plně recyklovatelná. „Na západ od nás je kladen velký zřetel na ekologické parametry, proto tam už boom SCP krytin nastal. Němci nás přesvědčují, že klasické vinyly jsou na vrcholu a dále už neporostou a že na jejich úkor se prosadí právě takové ekologické materiály jako SCP. Trendy v podlahovinách jedou ve vlnách a míří od západu na východ, takže k nám ta vlna zřejmě brzy také dorazí,“  předpokládá Milan Mrkáček z KPP

Francouzský certifikát měřící emise Émissions dans l’air intérieur, třída A+ je nejlepší hodnocení. Francie zavedla povinné označování výrobků podle množství emisí těkavých organických látek. Označení se týká izolací, podlah, podlahových krytin, tapet, obkladových materiálů, ale i barev, laků, lepidel atd. Limity jsou stanoveny pro celkové emise těkavých organických látek a 10 chemických sloučenin: například formaldehyd, toluen, styren, xylen. 

www.kpp.cz 

 

 

 

Fotogalerie

Podívejte se také na související fotogalerii.