09.09.2013 | Realizace

Dřevo, nebo kompozitní materiál? To je otázka, před kterou stojí většina těch, kteří si u svého domu či bytu chtějí pořídit terasu s povrchem z prken. Dřevo a kompozit se od sebe na první pohled příliš neliší, každý z nich však má svá pro a proti, své typické vlastnosti a charakteristiky.

Oslovili jsme proto firmy, které se zabývají jak dřevěnými, tak WPC produkty, aby nám každá ze svého pohledu přiblížila výhody a nevýhody jednotlivých materiálů.Dřevěná terasová prkna

Běžně prodávané dřevěné terasy spadají do třídy trvanlivosti 1–3 (dle DIN EN 350-2, udává se trvanlivost dřeva ve styku se zemí). Mezi nejtrvanlivější, tedy do třídy 1, patří například teak, ipe, massaranduba
(trvanlivost 25 let+), do třídy 2 sapelli, bangkirai, thermo borovice (ale i dřevoplastové produkty), do třídy 3 (trvanlivost 10–15 let) např. evropský modřín.

U nás jsou z exotických dřevin nejprodávanější massaranduba a bangkirai, z evropských dřevin je to termicky upravená borovice a sibiřský modřín. Exotické dřeviny jsou velmi tvrdé, trvanlivé, mají velké množství extraktivních látek, a proto se používají do exteriéru. Povrchová úprava dřevěné terasy se řeší především olejováním speciálním olejem, čirým nebo s pigmentem, nejlépe dvakrát ročně.

Jakékoliv dřevo ve venkovním prostředí, které není natřené olejem s pigmentem, začíná zhruba po půl roce šednout – zašednutí lze odstranit použitím vhodných prostředků, a tím dřevo uvést do původní barvy. Terasa se jinak několikrát ročně čistí tlakovou vodou (tlakový čistič ale musí být nastaven na nižší tlak, aby nedošlo k poškození prken). Životnost dřevěných teras záleží na použité dřevině a je, jak již bylo uvedeno výše, 10–25 let, případně 25 let+.

www.jafholz.czKompozitní materiály

WPC jsou výrobky z kompozitního materiálu na bázi dřeva a plastového polymeru (Wood-Plastic Composite). Technologie výroby byla vynalezena před více než dvaceti lety v Severní Americe, kde se nyní stává standardem při stavbě venkovních podlah, teras, tzv. deckingu. Cílem a hlavní myšlenkou vývoje WPC bylo vytvoření dokonalého materiálu, který bude na jedné straně eliminovat veškeré nežádoucí vlastnosti dřeva (hniloba, plísně, napadení hmyzem, změna barevnosti, sesychání, kroucení, ne­rovnosti, třísky, negativní vliv slunce, mrazu, vody apod.) a na druhé straně bude podtrhovat vizuální efekt dřevěného povrchu.

WPC je tedy uměle vytvořené „dřevo“ složené ze dvou třetin z kvalitní dřevité moučky doplněné polymerem, což poskytuje optimální poměr mezi oběma použitými surovinami. A právě výrobní technologie materiálu WPC je základem extrémní životnosti a odolnosti vůči prakticky všem vlivům bez potřeby jakékoliv údržby. Terasa z materiálu woodplastic® vypadá pěkně i po letech používání – nešedne, zachová si svoji barvu, nemění tvar.

Není WPC jako WPC

Ve světě působí mnoho různých výrobců WPC materiálů. Kolébkou i nadále zůstává Severní Amerika, nicméně v poslední době se do popředí dostávají výrobci z Číny s ekonomicky výhodnou nabídkou produktů. Základní rozdíly mezi jednotlivými výrobky spočívají především v následujících oblastech.

Technologické složení materiálu

Jak již bylo řečeno, WPC materiály se skládají z dřevěného substrátu a polymeru. Stejně jako může dřevitá část vykazovat rozdíly v kvalitě, tak i především druh a podíl polymeru ovlivňují finální vlastnosti materiálu. Optimální poměr se pohybuje kolem 60–70 % dřeva a 30–40 % polymeru. Tento poměr většinou zaručuje vysokou míru imitace dřevěného povrchu. Čím více polymeru, tím je povrch pocitově i vizuálně více plastový. Hlavní polymery, které se vyskytují ve WPC materiálech, jsou HDPE (vysokotlaký polyetylen) nebo PP (polypropylen). HDPE je mnohem odolnější vůči teplotním výkyvům, především mrazu, což má vliv na celkovou odolnost WPC materiálu.

Povrchová úprava

Cílem WPC materiálu je co nejvíce napodobovat dřevo a přitom si zachovat odolnost plastu. Jednotlivé WPC výrobky se liší svojí povrchovou úpravou (malé drážky, velké drážky, hladký povrch, pískovaný povrch apod.) a vzhledem povrchu, respektive imitací dřeva. V tomto případě platí jednoduché pravidlo, že čím více dřevěné složky je ve WPC materiálu obsaženo, tím je dokonalejší imitace dřeva. U těch nejkvalitnějších WPC materiálů je vizuální i pocitový efekt dřeva dokonalý a běžný uživatel rozdíl nepozná.

Konstrukce profilů

WPC materiály určené pro podlahy (decking) se rozdělují do dvou skupin podle tvaru. Nejrozšířenější jsou profily neboli podlahová (obkladová) prkna. Vyrábějí se v různých délkách, odstínech a s různými povrchovými úpravami. Profily dále rozdělujeme na konstrukčně duté a plné. Dutá prkna mají menší nosnost, je nutné je spádovat a hrozí u nich riziko popraskání vlivem mrazu. Na druhou stranu jsou většinou o něco levnější než prkna plná.

www.woodplastic.cz

Dřevěná prkna

• čistě přírodní;

• nutná povrchová úprava a údržba;

• pokládka na podkladní hranoly prošroubováním svrchu.

WPC materiály

minimální údržba;

• snadná čistitelnost;

• jednoduché na pokládku – pracuje se s přesnými rozměry a rovnými lamelami, spojování je většinou na klipy a montáž je rychlá, lamely se řežou běžnými dřevoobráběcími nástroji.

Na co si dát pozor u WPC materiálů

Je potřeba dát si pozor na dovoz z Číny – sice je lákavá nízká cena, ale spousta výrobců používá vysoký podíl dřevní hmoty (i přes 70 %), to sice zlevní výrobu, ale prkna pak více nasákávají vodu a může se objevit i hniloba. Někteří čínští výrobci také používají recyklovaný polyetylen (recyklované PET lahve a obaly od mléka), ten však obsahuje zbytky cukrů, a to také může způsobovat plísně, popřípadě hnilobu.