26.11.2024 | Zprávy

Kvalitní podlahová konstrukce představuje významný prvek každé stavby. Podlahový potěr je často její součástí, a proto vyžaduje už v rámci přípravy projektu i následné realizace náležitou pozornost. Výrobce stavebních materiálů Baumit nabízí v oblasti podlahových struktur ucelená řešení a jedním z nich je aplikace samonivelačních litých sádrových potěrů Baumit Alpha.

Foto: Baumit Alpha 2000 – realizace litého potěru

V tématu správně volené podlahové skladby je nejprve nutné zmínit zásadní rozdíly mezi samonivelační stěrkou a samonivelačním potěrem. Zatímco stěrku lze realizovat v malých tloušťkách výhradně na pevný finální podklad (např. beton) opatřený kontaktním můstkem, samonivelační potěr má hned několik možností, kdy ho lze úspěšně aplikovat. První je tzv. spojený potěr, který můžeme podobně jako stěrku využít pro čistý, suchý, pevný a vyzrálý podklad ošetřený kontaktním můstkem. Druhou variantou je použití potěru na oddělovací vrstvě, kterou je nejčastěji tenká separační PE fólie částečně umožňující vzájemný vodorovný posun vrstev podkladu a potěru v podlahové skladbě. Třetí možností je tzv. plovoucí potěr, kdy vložená tepelněizolační nebo akustická vrstva zcela oddělí potěr od podkladu. Výsledkem je poté skladba podlahy s ideální tepelnou izolací a mechanismem tlumícím hluk a vibrace. Vytápěný potěr je poslední, čtvrtou variantou, kdy je součástí struktury podlahy systém podlahového topení. Ve své podstatě se jedná opět o plovoucí potěr, avšak s dostatečnou vrstvou pro zalití celého uložení rozvodů podlahového topení s cílem dosáhnout odpovídající tepelně akumulační schopnosti.

Volba mezi cementovým a sádrovým potěrem je podřízena mimo jiné i míře vlhkosti daného stavebního objektu. U podlahové konstrukce s vyšší mírou vlhkosti volíme obecně materiály na bázi cementu. Pokud se v suché podlahové skladbě rozhodneme pro aplikaci samonivelačního potěru Baumit Alpha na bázi síranu vápenatého, oceníme v porovnání s klasickými cementovými potěry hned několik benefitů. V obecné rovině lze říci, že litý sádrový potěr Baumit Alpha aplikujeme vždy strojním zpracováním, v řadě případů v menší tloušťce vrstvy, a celková spotřeba materiálu je tak v porovnání s cementovým potěrem výrazně nižší. Další výhodou litého sádrového potěru jsou lepší tepelněakumulační vlastnosti. Podlahová skladba s podlahovým topením je tak v porovnání s cementovým potěrem rychleji prohřátá. V případě výrobku Baumit Alpha nelze opomenout ani celkově jednodušší a rychlejší zpracovatelnost. Příjemnou samozřejmostí je u Baumitu nabídka zapůjčení strojního zařízení Duomix pro zpracování samonivelačních potěrů a stěrek, díky kterému je aplikace rychlejší a zároveň bezpečnější. V případě rozlehlejších ploch Baumit nabízí samonivelační potěr Alpha také ve stavebním sile.

Foto: Baumit Alpha 2000 – realizace litého potěru

V nabídce zmíněných litých sádrových potěrů jsou u renomovaného výrobce stavebních materiálů Baumit k dispozici dva produkty se zrnitostí 2 mm. Liší se především v hodnotě pevnosti v tlaku za ohybu. Potěr Baumit Alpha 3000 je určen pro podlahy se zvýšenými nároky na celkové zatížení, což jsou například administrativní prostory. Využít ho můžeme již od tloušťky vrstvy 10 mm. Oproti tomu litý samonivelační potěr Baumit Alpha 2000, vhodný pro běžné zatížení podlahové skladby (například v rodinných domech), nanášíme ve vrstvě od 25 mm a jeho předností jsou rovněž objemová stálost bez prasklin či deformací a ideálně rovinná podlaha bez nutnosti dodatečného broušení. Oba produkty navíc spojuje možnost aplikace v konstrukci s podlahovým topením a pochůznost již po 24 hodinách.

Foto: Baumit Alpha 2000 – realizace litého potěru


Foto: detail uložení rozvodu podlahového topení


Foto: stavební silo Baumit


Foto: strojní zařízení Duomix

www.baumit.cz