20.04.2022 | TIPY

Málokoho by asi napadlo, že kamenné dekory u podlah začínaly na laminátových krytinách, ale je to tak. Z dnešního pohledu byly však tehdejší technologie nedostatečné, kamenný design byl v podstatě jen „fotografií“ na povrchu laminátových podlah, tedy vizuální záležitost bez skutečné reálné struktury povrchu, který byste vnímali i na dotek. Až moderní technologie, které šly ruku v ruce s vývojem vinylů a SPC krytin, stojí za současným boomem kamenných dekorů, protože umějí vytvořit dokonale reálnou, na první pohled nerozeznatelnou kamennou strukturu. Kamenné dekory už tak nepaběrkují a v současnosti tvoří až čtvrtinu prodejů.

Foto: SPC_WINEO 600 STONE XL_dekor NoordFactory_int_2, zdroj: KPP

„Když v rámci popularity rozdělím dekory na dřevěné a kamenné, tak dřevodekory jsou stále na prvním místě, ale kamenné jsou na vzestupu. Nebál bych se říci, že je to v současnosti trendová záležitost,“ potvrzuje Milan Mrkáček, vedoucí regionálního prodeje společnosti Kratochvíl parket profi (KPP), která patří mezi naše přední výrobce i dovozce podlahových krytin. „Dosud vždy dominovaly dřevodekory a převládají i nyní, ale popularita kamenných dekorů roste. Už to není jako dříve, kdy jejich podíl na prodeji byl minimální, pět, šest procent, dnes jde prodej kamenných dekorů nahoru a troufnu si tvrdit, že tvoří již 20 – 25 % prodejů.“ Stoupající popularitu lze doložit i  faktem, že se nabídka kamenných dekorů rozšiřuje. „Zatímco dříve, když výrobce představil novou kolekci, tak obvykle měla dvacet dekorů, z nichž bylo 18 dřevěných a dva kamenné, aby se neřeklo. Dnes nebývá výjimkou, že z dvaceti dekorů nové kolekce je jich kamenných osm,“ pokračuje Milan Mrkáček z KPP a kolekce světových výrobců švédského Kährs, německého WINEO či vlastní značky KPP jen jeho slova potvrzují.

Za popularitou kamenných dekorů může být hledání něčeho neokoukaného 

Jednou z možných příčin tohoto trendu může být fakt, že všeho se jednou zákazníci nasytí, takže momentálně jsou zřejmě přehlceni klasickým dřevěným vzhledem podlah a hledají něco jiného, neokoukaného. Druhým impulsem nástupu kamenných dekorů může být i jejich snazší kombinovatelnost s dalšími zařizovacími předměty s dřevěným povrchem. „Zatímco u dřevodekorů jste při ladění interiéru limitováni, u kamenných dekorů přece jen omezení nejsou taková a pro nábytek pak můžete vybrat jakoukoli dřevinu,“ souhlasí Milan Mrkáček ze společnosti KPP.

Foto: Ekologické krytiny_Wineo PURLINE 1200_Introducing-Otto, zdroj: KPP

Názvy kamenných dekorů hledají výrobci i v horách

Zatímco u dřevěného vzhledu podlahy se obvykle napodobuje konkrétní dřevina (dub, bříza, jasan atd.), která se (obvykle) promítá i do názvu krytiny, v případě kamenných dekorů výrobci imitují spíše obecný vzhled kamene. „Nenapodobuje se přímo žula nebo travertin, to vyloženě ne, spíš se říká, že to jsou kamenné dekory imitující beton, dlažbu atd. Názvosloví tedy nebývá úplně přesné a výrobci spíš volí názvy odkazující na beton - např. vinyly a SPC krytiny z kolekce KPP Brick Design Stone nabízejí dekory Cement light nebo Concrete sand. Samozřejmě povrch takové podlahy nevypadá jako vylitá betonová deska,“ upozorňuje Milan Mrkáček z KPP. Někteří výrobci hledají jiné souvislosti a loví názvy třeba v horách, např. švédský výrobce má ve své kolekci vinylů a SPC krytin Kährs Stone Design pátou nejvyšší horu světa, osmitisícovku Makalu nebo nejvyšší vrchol Skandinávských hor Kebnekaise. Jiní se s hledáním „oslích můstků“ tolik netrápí, např. vinyly a SPC BrooklynFactory z kolekce WINEO 600 STONE XL a v názvu ekologické podlahy Introducing Otto  Wineo PURLINE 1200 byste opravdu jen těžko hledali souvislost s horninou.

Nejžádanější jsou světlejší odstíny 

Nejžádanější jsou podle odborníka z KPP světlejší odstíny, pískové, šedé (např. vinyl Off Grey z kolekce mFLOR Nuance s imitací betonu, vinyly a SPC CamdenFactory s imitací pískovce z kolekce WINEO 600 STONE XL, SPC krytina Concrete Tokio z kolekce Arbiton Amaron Stone XXL).

Tmavší až černé působí sice luxusněji, ale je to s nimi komplikovanější (např. SOLID BLACK s ručně škrábanou strukturou z kolekce vinylů a SPC podlah WINEO 800 Tile XXL, imitace břidlice WINEO Dark slate z kolekce WINEO 800 STONE XL, vinyl s uhelným odstínem Charcoal z kolekce mFLOR Nuance). „Dělají se dekory čediče, které působí velmi dobře. Obecně tmavá podlaha vypadá luxusně, ale je spojena s určitými složitostmi. Za prvé musíte mít větší místnost, protože tmavá podlaha opticky zmenšuje, a místnost musí mít i velké zdroje přirozeného světla, ideálně by měla být orientována na jih. A v neposlední řadě, na tmavých podlahách je vidět každé smítko, takže jsou náročnější na údržbu. Proto velmi tmavé dekory nejsou populární u dřevodekorů a u kamenů je to podobné.“ 

Foto: SPC_WINEO 600 STONE XL_dekor CamdenFactory_int, zdroj: KPP

Co se nepovedlo laminátům, dotáhly k dokonalosti vinyly a SPC krytiny

Podíváme-li se do minulosti, kamenné povrchy tu byly od doby, kdy laminátové podlahy umožnily vyrobit v podstatě jakýkoli design, který výrobce napadl. Technologie ale tehdy nebyla na takové úrovni jako dnes a výsledný vzhled nebyl tolik přesvědčivý. Teprve až když výrobci zdokonalili technologie, získaly i kamenné dekory reálnou strukturu. „U laminátů se kamenné dekory nechytily, protože před lety byly technologie o fotografiích, tedy pohledová záležitost. Výrobci neuměli tu strukturu, proto se kamenné dekory staly populární ve vinylech a SPC krytinách, jejichž vývoj šel ruku v ruce s boomem zájmu o kamenné dekory. Dnes už to není pouhá fotka, povrch krytiny má reálnou podobu kopírující strukturu kamene, takže stejně jako kamenné originály ani vinylové a SPC krytiny nejsou hladké, ale na dotek cítíte nerovnosti,“ potvrzuje Milan Mrkáček z KPP a dodává: „Pokud uvidíte dnešní vinyly a SPC krytiny s kamenným dekorem položené v ploše, nemáte šanci na první pohled rozeznat, jestli je to skutečný kámen, nebo vinyl či SPC.“

Přesto jednou z hornin, kterou se i dnes nedaří dokonale zpodobnit, je mramor. „Vyrábí se, ale přece jen přírodní mramor je vzhledově natolik specifický, že dle mého názoru není ideální pro napodobeniny. Protože když děláte imitaci produktu, který je založen na tom, že co kus, to originál, tak je těžší dosáhnout přirozeného vzhledu plochy, ve které se lamely opakují,“ vysvětluje Milan Mrkáček z Kratochvíl parket profi.

V tom je mramor specifický, obecně ale pro kamenné dekory platí především výhody z pohledu užitných vlastností. V podobě vinylových a SPC krytin se zákazníkům dostává na dotek příjemná, odolná krytina s dlouhou životností a jednoduchou údržbou, díky současným technologiím i recyklovatelné a šetrná vůči životnímu prostředí.

Kolekce ze sortimentu společnosti Kratochvíl parket profi, ve kterých naleznete kamenné dekory:

  • Kährs - vinyly a SPC kolekce Kährs Stone Design
  • WINEO - vinyly a SPC kolekce WINEO 400 STONE, WINEO 600 STONE XL, WINEO 800 STONE XL, WINEO 800 Tile XXL
  • WINEO Purline – ekologické krytiny kolekce Purline 1000, Purline 1200, Purline 1500
  • KPP - vinyl a SPC kolekce KPP BRICK DESIGN STONE
  • Arbiton - SPC kolekce Arbiton Amaron XXL Stone DESIGN
  • mFLOR – vinyly kolekce mFLOR Nuance a Fonteyn

http://podlahyonline.cz 

www.kpp.cz