27.11.2020 | TIPY

Jak jsme vás informovali v předchozích článcích, před pár lety se firma Gerflor rozhodla koupit divizi přírodního linolea tradičního německého výrobce firmy DLW. Po samotné akvizici bylo prioritou firmy Gerflor tuto výrobu ekonomicky postavit zase na nohy, doplnit zásoby a ujistit zákazníky, že firma Gerflor má s tímto produktem seriózní úmysly a chuť do něj dále investovat. To se podařilo a nyní stojí firma Gerflor před dalším důležitým milníkem, a to uvedení nové kolekce s celou řadou inovací.

Tým odborníků Gerflor DLW novou kolekci intenzivně vyvíjel několik let. Plány byly ambiciózní, přijít nejen s novými barvami a designy, ale rovněž posunout vlastnosti tohoto produktu a vytvořit snadno udržovatelný, odolný a praktický materiál pro všechny segmenty. Rovněž se upravily i výrobní procesy, aby se splnili ty nejnáročnější enviromentální standardy a požadavky.

DESIGN

Z pohledu designu se může nová kolekce pochlubit 159 barvami z čehož 63 je zcela nových. Kromě aktualizace nesmrtelných dezénů typu Marmorette, Colorette a Uniwalton v ní můžeme najít i zcela nové dezény jako je např. Arabesque připomínající vlny moře z pohledu z výšky nebo například směr udávající kontrastní dezén Flow. Důležitým prvkem nové kolekce je i barevné propojení jednotlivých řad, aby vznikla jedna velká superkolekce, ve které je možné materiály mezi sebou kombinovat s jasnou barevnou návazností tzv. Mix & Match.  

Druhým klíčovým estetickým prvkem je ultra matný povrch díky nové revoluční povrchové úpravě Neocare. Matný efekt v kombinaci s tradiční dvouvrstvou výrobní technologií eliminuje problém s prorýsováním jutového podkladu a rovněž maskuje drobné nepřesnosti podkladu nebo tahy lepidla, což určitě ocení všichni naši zákazníci.

VÝROBA A VLASTNOSTI

Ve výrobních procesech došlo k důležitým změnám. Hlavní změnou je nová povrchová úprava Neocare, která nahrazuje dosavadní LPX a PUR. Kromě výše uvedeného matného effektu nabízí především bezprecedentní odolnost vůči chemikáliím, čímž chrání materiál např. vůči agresivním saponátům a desinfekcím. Proto i nesprávná údržba nemusí vyústit v poškození materiálu. Neocare není na bázi běžně používaného polyuretanu, proto umožňuje i pro konzervativní uživatele možnost aplikace ochranné emulze (tzv. pastování) i přesto, že ji materiál ošetřený Neocare nepotřebuje.

Upraven byl i poměr použitých přírodních surovin tvořící 98% výrobku (lněný olej, dřevní moučka, pryskyřice, vápenec, atd.), aby bylo dosaženo vyšší elasticity materiálu a aby více než 76% produktu tvořily rychle obnovitelné přírodní suroviny.

POSUN V ENVIROMENTÁLNÍ OBLASTI

Gerflor jako přední světový výrobce se dlouhodobě a intenzivně zabývá otázkou enviromentální bezpečnosti a zodpovědnosti, a proto se nespokojuje pouze s problematikou primárních surovin, jejich obnovitelnosti, původu a zdravotní nezávadnosti. Gerflor používá při tvorbě svých produktů ucelený přístup, který zohledňuje tzv. celkový životní cyklus výrobku. Od prvotních surovin, přes energetickou náročnost výroby, údržby až po finální recyklaci, až stávající výrobek doslouží.

Díky úpravám ve výrobních procesech se podařilo firmě Gerflor získat vysoce prestižní certifikát Carbon Neutral, který potvrzuje, že výroba přírodního linolea Gerflor DLW nezvyšuje produkci oxidu uhličitého na zemi v rámci části životního cyklu výrobku od získání (růstu) surovin po konec výrobního procesu.

Dalším důležitým enviromentálním certifikátem je tzv. Cradle to Cradle, konkrétně stříbrná úroveň potvrzující zaměření produktu na cirkulární ekonomiku jejíž cílem je nulový odpad, kdy výrobek na konci svého životního cyklu se stává surovinou pro výrobu dalšího výrobku.

www.gerflor.cz