09.03.2020 | Realizace


Realizace 2019, ZAHRADNÍK PARKET

Obecní dům v Praze

Obecní dům patří již více než sto let k nejvýznamnějším veřejným budovám v Praze. Stojí v místě bývalého Králova dvora a podle zadání magistrátu slouží jako polyfunkční objekt, sdružující reprezentační, výstavní, koncertní, restaurační a obchodní prostory.

Architektonicky je Obecní dům zajímavým řešením stavebního půdorysu na nepravidelné trojúhelníkové parcele kolem monumentálního prostoru koncertní Smetanovy síně, prostupující od prvního patra až po rozměrnou prosklenou kupoli.

Na výzdobě Obecního domu se kromě početné armády uměleckých řemeslníků podíleli významní čeští umělci několika generací. Karel Špillar (1871 - 1939) zvolil pro ústřední mozaiku nad hlavním vchodem téma oslavy Prahy. V reprezentačních místnostech slavnostního prvního patra se uplatnili Alfons Mucha, Max Švabinský, Jan Preisler, František Ženíšek a mnozí další. Ze sochařů zde nejvíce vynikli Ladislav Šaloun a Karel Novák.

Dějinný rozměr místa jako by potvrdila i historie sama, když se několik let po dokončení v prostorách Obecního domu rodil, a nakonec byl roku 1918 prohlášen samostatný československý stát. 

Nejrozsáhlejším prostorem Obecního domu je centrální Smetanova síň, přístupná z foyer v prvním patře. Pojmenováním koncertní síně vzdala Praha poctu tvůrci české moderní hudby Bedřichu Smetanovi. 

Smetanova síň je především koncertním sálem pro 1200 posluchačů, ve kterém od doby jeho otevření účinkovali nejvýznamnější světoví hudebníci a interpreti. Příležitostně se zde konají nejrůznější společenské akce – zejména tradiční plesy nebo žádané reprezentativní galavečery. Ve Smetanově síni je pravidelně zahajován i zakončován hudební festival Pražské jaro.

V polovině roku 2019 započala obnova dřevěné podlahy.

Protože už nebylo možné parketovou podlahu dále renovovat, provedla firma ZAHRADNÍK PARKET kompletní výměnu dřevěné podlahy o celkové ploše 650 m2. Jak práce probíhala? 

Po vybourání původních parket bylo nutné odstranit zbytky lepidel. Na tuto práci bylo nutné lokálně použít bourací kladiva a celou plochu důkladně přebrousit bruskami Bona FlexiSand 1.9 v kombinaci s unašeči Concrete a PCD segmenty. 

Následně se použila na celou plochu penetrace a rychleschnoucí stěrka.

Plocha 500 m2 sestavená z parket do stromečku byla nalepena lepidlem Bona R848T v salámu. Bordury o celkové ploše 150 m2 se nalepily lepidlem Bona Titan v salámu. Toto lepidlo bylo použito z důvodu větší lepící síly (některé prvky bordury jsou natupo) a delší otevřené doby zpracování, pro snadnější a přesnější usazení jednotlivých prvků.

Na broušení bylo použito zirkonové brusivo s dlouhou životností. Spáry se vytmelily pomocí Bona Mix&Fill Plus přitónovaného do barvy dřeva. Na povrchovou úpravu byl použit Bona Craft Oil 2K olej v jedné vrstvě, který byl přelakován vrchním lakem Bona Traffic HD mat ve třech vrstvách pro zvýšenou odolnost vůči opotřebení povrchu. Vrchní lak Bona Traffic HD umožňuje zatížení již po 24 hodinách od poslední aplikace laku. Krátce poté proběhla v prostorech již dlouho dopředu plánovaná akce.

Děkujeme firmě ZAHRADNÍK PARKET za svou excelentně odvedenou podlahářskou práci. Speciální díky patří podlahářům Martinovi Grauovi a Petru Mužíkovi, kteří celou akci provedli velmi precizně. 

Zdroj: Reference BONA CR, spol. s r.o.

www.bona.com/cz 

 

 

 

 

 

Fotogalerie

Podívejte se také na související fotogalerii.