13.02.2018 | TIPY

000vinylová podlaha lepená1

Tématu jak předejít tvorbě spár u vinylových podlahovin jsme se v článku Pepy Voborníka věnovali už v časopise DOMO 4/2017. Dnes v tématu pokračujeme a článek je zároveň návrhem k diskuzi všem, kteří k tomu mají co říct.

Pojem vinylové podlahy se do hlavy zákazníkům vryl tak rychle jako kdysi pojem plovoucí podlahy. Málokdo ale věděl, že plovoucí podlahy nejsou jen ty laminátové, ale všechny druhy podlah a krytin volně položené, kladené na podklad. Nejsou nijak ukotvené, pouze jednotlivé kusy mezi sebou a ty tvoří jednu „desku“, které musí být umožněn minimální pohyb, aby mohla reagovat při změně vlhkosti nebo teploty vzduchu. I dnes se setkávám se zákazníky, kteří v tom stále „plavou“. Když se dozví, že vinyl není o nic víc než PVC, jsou překvapeni. Ale po vysvětlení jim to většinou dojde.

Teď jde jenom o to, jestli je právě zvolená krytina pro zákazníka správná volba. Jestli vlastnosti, které se často zaměňují s vadou, jsou do daného prostoru vhodné. Kdo to nezažil: koupíte si nějakou věc na sebe nebo nářadí nebo cokoliv jiného s přesvědčením, jak je to super a jak se vám to hodí, a nakonec se to válí v rohu jako nepotřebný kus. Příkladem může být i „věšák na prádlo“ za 10 tisíc, na kterém se mělo původně šlapat a spalovat tuk. Těchto „věšáků“ je opravdu hodně.

Vinylové podlahy nejsou ve světě žádnou novinkou a dovolím si tvrdit, že u nás už také ne. Přesto jsem stále dotazován, co se to vlastně s těmi vinylovými podlahami děje. Musíme rozlišovat vinylové podlahy lepené, masivní a na HDF desce. Masivní vinylové podlahy jsou na tom s teplotami myslím nejhůř, reagují nejvíc. Jejich pokládku by měl provádět někdo, kdo tomu opravdu rozumí, chápe základní fyzikální vlastnosti materiálu a dokáže zákazníka včas informovat o tom, jak je potřeba s podlahou správně zacházet.

Minule jsem psal o zatížení, neoddilatování těžkých kusů nábytku apod. Dnes se budeme zabývat příběhem jedné konkrétní lepené vinylové podlahy. Přesto, že se vinylové podlahy u nás již nějaký rok prodávají a pokládají, stále se najdou zákazníci, kteří se diví, když se jim objeví na vinylových dílcích položených na podlaze spáry. Zákazník říká, že to jsou spáry podlaháře, a já povídám, že to jsou spáry možná zákazníka, ale nepředbíhejme.

000vinylová podlaha lepená2

Kdo za vzniklé spáry na vinylových podlahách vlastně může?
  • Za vzniklé spáry na podlaze, které se objevily, může podlahář, říká zákazník.
  • Za vzniklé spáry na podlaze může nestabilní vinyl, říká podlahář a volá dodavateli vinylu.
  • Za vzniklé spáry na vinylové podlaze může špatná technika lepení a lepidlo, říká dodavatel vinylu.
  • Za vzniklé spáry na vinylové podlaze může pnutí vinylu a nestabilní teploty, říká výrobce lepidla.
A takhle nějak se přehazuje horký brambor z jedné strany na druhou a černého Petra má stále podlahář, který to musí řešit a odvolávat se na druhé a dokazovat, protože zákazníkovi se to nelíbí. Výsledek je v současné chvíli takový, že spáry na podlaze jsou stále a není znám ještě konkrétní výsledek, kdo za to vlastně může.

„Když jsem pokládku dokončil a předal, spáry tam nebyly,“ hájí se podlahář.

„Ale teď tu spáry jsou po šesti měsících a já na to mám záruku a reklamuji to,“ triumfuje zákazník.

„Takhle to lepím pořád a tohle se mi ještě nestalo, tak logicky hledám chybu buď v lepidle nebo v materiálu,“ brání se podlahář a ujišťuje zákazníka, že vše předá dodavatelům vinylové podlahy a lepidla, aby zjistili, kdo z nich za to může.

A já k tomu dodávám, že to není tak jednoduché, a obávám se, že právě tito dva, výrobce lepidla a dodavatel vinylu, v tomto případě budou mimo hru.

Zákazníkovi, jenž byl nejvíce v klidu, protože vinyl mu lepil podlahář, jsem oznámil, že spáry si mohl také způsobit sám a spáry na lepeném vinylu jsou jeho spáry. To už najednou tak v klidu nebyl a protestoval, že to není možné, jak by si on sám mohl způsobit spáry na podlaze, kterou nepokládal.

000vinylová podlaha lepená3

Ano, souhlasím, není to tak, že byste si je udělal vědomě, ale jsou tam v těchto místech proto, že:
  1. buď netušíte, jak PVC reaguje na změny teplot;
  2. nebo jste nedostal informace, jak se k takové podlaze chovat a co se nesmí zanedbat;
  3. nebo jste informace dostal, ale nerespektoval je.
Vysvětluji: tady vidíte spáry na lepené vinylové podlaze pouze v místě před francouzskými okny. Nikde jinde nejsou. Na tom se myslím shodneme. A jsou do šíře asi 1,5 m po celé délce oken. V podkroví jsou spáry pod střešními okny.

Z toho jde docela logicky odvodit, že zákazník asi nedostal kompletní informaci, jaké jsou vlastnosti PVC materiálu. Ten téměř neustále po dobu své životnosti pracuje podle toho, jaké dostává impulzy tepla nebo chladu. Až se z něj jednoho dne odpaří všechna změkčovadla, umrtví se a zkřehne. Kdybyste ho chtěli ohnout jako teď, praskne. To není vada, to je vlastnost, se kterou musíte počítat.

Ptám se tedy já, kde máte nějaké funkční stínění těchto velkých oken? Rolety, žaluzie, závěs, záclonu a podobně? Umím si odpovědět, nemáte je, protože stojíme v pasivním domě a ten z tepla slunce čerpá energii. Je to tak, je to pasivní nebo nízkoenergetický dům? Ano, je. Mám druhou otázku: O tom, že tu bude vinylová podlaha, rozhodl kdo? Investor povídá, to navrhl architekt. Koukám na podlaháře a on: má pravdu, já jenom dodal a položil, co si objednali. Já jsem dělal, co se po mně chtělo, a teď za to prý mohu já, že jsem je neupozornil. To přece měl ten architekt vědět, že to tady nebude fungovat, ne? Architekt se později odvolal na to, že v technickém listě pokládky není zmínka o tom, že tato krytina zde nemůže být instalovaná.

A teď je otázka do debaty pro vás ostatní – podlaháře, projektanty, architekty, dodavatele i výrobce, kteří vinylové podlahy vyrábíte, prodáváte, pokládáte nebo navrhujete, kam půjde zrovna ta či ona krytina? Jak se k tomu staví návody na krytiny, máte tam srozumitelně specifikováno, do jakých prostor jsou vhodné?

Pošlete nám do časopisu DOMO svůj názor nebo zkušenost s tímto problémem na adresu: j.komarkova@atemi.cz.

Josef Voborník
www.videopodlahy.cz